امروز یکشنبه 22/ تیر /1399 :: ساعت 08:27:56
شناسایی ۹۹ فقره معدن مجوز دار در سطح شهرستان دماوند

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند از عدم وجود پژوهش سرای دانش‌بنیان جهت انجام امورات تحقیقاتی و تشکیل ۳۵ پرونده قاچاق کالا در بازرسی از ۱۳۵۰ فقره واحد صنفی دماوند در این شهرستان خبر داد و گفت: در سطح شهرستان دماوند ۹۹ فقره معدن مجوز دار در سطح شهرستان دماوند شناسایی شده‌اند که حال حاضر ۲۷ فقره معدن مجوز دار مشغول به فعالیت هستند.

mosa ahmadi

به گزارش پایگاه خبری تارود، موسی احمدی در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه در شهرستان دماوند با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت موضوع اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی، فقط حمایت کافی نیست؛ بلکه باید در این خصوص اقدام کرد.
وی افزود: ما در سال گذشته در سنگر صنعت، معدن و تجارت سعی بر این داشتیم که وظیفه خود را به درستی عملیاتی نماییم؛ در بخش تولید سعی در حمایت از تولیدکنندگان داشته و تا حد ممکن موانع را رفع و رجوع نمودیم.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند در این خصوص خاطرنشان کرد: ما به جهت رفع این گونه موانع، جلساتی با کارگروه‌های تخصصی صنعت، معدن و تجارت و کارگروه‌های رفع موانع تولید شهرستان دماوند در محل فرمانداری داشتیم که مشکلات مرتبط با بخش شهرستانی را مورد بررسی قرار داده و آنهایی که مربوط به سطح استانی و کشوری بوده را به استان انتقال داده و به لطف خدا به نتایج خوبی نیز رسیدیم.

*افزایش قیمت حامل‌های انرژی و هزینه‌های جانبی از مشکلات بخش تولید
احمدی با اشاره به مشکلات بخش تولید تصریح کرد: ما متأسفانه به دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و هزینه‌های جانبی در بخش تولید به مشکلاتی برخوردیم؛ اما خوشبختانه دولت امید در راستای حرکت به سمت حمایت از تولید به این امر پرداخته و ما تلاش بر انتقال مشکلات در جایگاه‌های اداری داریم؛ البته در ابن بحث باید نگاه همه جانبه بوده و همه دستگاه‌ها باید کمک کنند.
وی در خصوص بحث معادن موجود در سطح شهرستان دماوند تأکید کرد: ما معادن بالقوه قابل توجهی در سطح شهرستان دماوند داریم، اما موانعی سد راه توسعه در این خصوص شده‌اند که البته با ورود دکتر ابتکار، این نگرانی‌ها مطرح شده و باید به سمت حل آن‌ها گام برداشت.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند افزود: تلاش ما بر تقویت بخش معدن بوده که با تأکید مقام معظم رهبر مبنی بر توسعه تولیدات داخلی، با توجه به فرآوری‌های کیفی و توسعه فناوری‌های جدید در منطقه این امر را محقق سازیم.

IMG_20160420_102452

*شناسایی ۹۹ معدن مجوز دار در سطح شهرستان دماوند/ در حال حاضر ۲۷ معدن مجوز دار در سطح شهرستان دماوند فعال می‌باشند
احمدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما تعداد ۹۹ معدن مجوز دار در سطح شهرستان دماوند داریم که از این تعداد، ۲۷ عدد فعال بوده و مابقی به لحاظ مشکلاتی نظیر کمبود سرمایه و رکود بازار، کاملاً فعال نیستند.
وی تصریح کرد: در حوزه صنعت با تخصیص منابع و امکانات و تجهیز دستگاه‌ها به سمت تکنولوژی‌های جدید، سعی در توسعه کار از لحاظ کمی و کیفی داریم.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند تأکید کرد: در نظر داریم که در بخش اصناف، با تسهیل در صدور پروانه و مجوزهای صنفی به توسعه اشتغال‌زایی بپردازیم.

*غیر فعال بودن ۲۸ واحد در شهرک صنعتی آیینه ورزان دماوند
احمدی در خصوص تعداد واحدهای صنعتی در شهرک آیینه ورزان گفت: در این شهرک مجموعاً ۶۰ واحد صنعتی وجود دارد که ۳۲ واحد آن فعال بوده و متأسفانه مابقی تعطیل یا غیر فعال می‌باشند.
وی افزود: متأسفانه بحران‌هایی که در زمینه تولید به وجود آمد، منطقه ما را نیز تحت تأثیر قرار داده و به دلیل مشکلات جدی نتوانستیم برخی از این واحدها را دوباره راه اندازی کنیم؛ اما با نشست‌هایی که در این باره انجام شد، تصمیم داریم که با اعطای تسهیلات به فعال سازی مجدد آن‌ها بپردازیم.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند با اشاره به مشکلات شهرک صنعتی ۲ دماوند افزود: این شهرک پس از اخذ مجوز، به مشکلاتی از جمله مسائل زیست محیطی برخورد که با برگزاری جلسه کارگروه، مقرر شد که ادارات محلی از طریق منابع طبیعی این موضوع را رفع و رجوع نمایند.
احمدی گفت: متأسفانه تلاش‌های ما در جهت جذب سرمایه‌گذار، به دلیل موانع موجود، خیلی به نتیجه نرسیده است و ما سعی در حل مشکلات زیر ساختی داریم.
وی در خصوص انتقال صنایع آلاینده اظهار داشت: ما در این بخش، پیشنهاد خود را در کمیته برنامه‌ریزی استان مطرح کردیم و خوشبختانه با مصوبه استاندار، مجوز مربوط به این کار را گرفته و در حال تجهیز منابع برای انتقال هرچه سریع‌تر آن‌ها هستیم.

IMG_20160420_102521

*شکایت معدن سنگ سرخ پلنگان سربندان بیشتر به اختلافات محلی باز می‌گردد
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند با اشاره به شکایات مربوط به معدن سنگ سرخ پلنگان سربندان بیان کرد: اخیراً شکایتی درباره معدن سنگ سرخ پلنگان سربندان شده بود که بیشتر به اختلافات محلی باز می‌گرددِ اما این معدن هنوز مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است و درگیر مسیر تردد می‌باشند؛ این در حالی است که مجوز استعمال معدن فقط از طریق مراجع قانونی امکان‌پذیر است و شکایت‌های پس از آن بحث‌های حقوقی پیدا می‌کند و در این مورد به دلیل صدور مجوز، اعتراض محلی‌ها جایز نیست.
احمدی در مورد پلمپ دو کارخانه‌ای که در سال گذشته در شهرستان دماوند رخ داد، گفت: ما نیز در این مورد گله‌مند بودیم، زیرا نگاه مسئولان به این است که اگر واحد تولیدی به مشکلی برخورد کند، باید در شرایطی آرام به آن پرداخت؛ جا دارد که با نگاهی مثبت‌تر به چنین واحد تولیدی که برندی چندین ساله دارد پرداخته شود و اگر خطایی باشد باید در کارگروه تخصصی مطرح شده و مورد بررسی قرار گیرد و پلمپ در آخرین مرحله قرار بگیرد.
وی افزود: ما باید در برخورد با تولید نگاهی حمایتی داشته باشیم؛ تلاش بر این است که بتوانیم ادارات نظارتی را مشارکت داده و هم سو و به صورت گروهی به حل مشکلات بپردازیم.

IMG_20160420_102444

*عدم وجود پژوهش سرای دانش‌بنیان در دماوند جهت انجام امورات تحقیقاتی
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند به عدم وجود پژوهش سرای دانش‌بنیان به صورت جدی در منطقه اشاره کرد و گفت: متأسفانه ما سرای دانش‌بنیان که به امور تحقیقاتی می‌پردازد در منطقه نداریم؛ در حال حاضر سرای دانش بنیان منطقه، در پارک فناوری پردیس قرار دارد.
احمدی افزود: همچنین نشستی با هدف همکاری صنعت و دانشگاه داشتیم و با توجه به تفاهم نامه‌ای که وزیر صنعت و معدن با رییس دانشگاه آزاد داشتند، ارتباط صنعت و معدن و تجارت با بخش دانشگاه ادامه پیدا می‌کند و علم بیشتر به عرصه صنعت راه پیدا می‌کند.
وی در مورد گسترش صنعت گردشگری گفت: شهرستان دماوند، منطقه ییلاقی و خوش آب و هوای پایتخت است بنابراین حضور صنعت مقداری در آن کمرنگ است و با اعتراضات محلی مواجه می‌شود؛ به این جهت ما باید منطقه‌ای را در نظر بگیریم که با این آسیب‌ها مواجه نشود و بهتر است سیاست را باید به سمت توسعه گردشگری ببریم.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند در خصوص آلودگی‌های صوتی برخی واحدهای صنفی خاطرنشان کرد: در خصوص این آلودگی‌ها شکایاتی مطرح شد و پلمپ واحدهای صنفی بسیاری داشتیم این به این معنا نیست که واحد صنفی کاملاً باید تعطیل شود بلکه این در مدت کوتاهی است و با توجه به آیین نامه‌ها و با انجام تکالیف قانونی رفع پلمپ می‌شود.

* تشکیل ۳۵ پرونده قاچاق کالا در بازرسی از ۱۳۵۰ واحد صنفی دماوند
احمدی برخورد با کالای قاچاق را ضروری دانست و گفت: در این خصوص دستورالعملی ابلاغ شده و ورود کالای قاچاق در سطح کلان به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است ما هم در شهرستان برنامه‌ریزی کرده و با اطلاع‌رسانی در دوره‌های آموزشی که برای صنف پیش بینی شده ورود کالای قاچاق به شهرستان را محدود می‌کنیم.

وی میزان کشفیات قاچاق کالا در سال ۹۴ از سطح شهرستان دماوند با انجام ۱۲۰ مورد گشت مشترک انجام شده از یک هزار و ۳۵۰ واحد صنفی ۳۸ هزار و ۲۱۰ نخ سیگار، ۱۶۵ بسته تنباکو، ۱۶۶ عدد اقلام داروئی، ۹۰۰ عدد اقلام آرایشی و بهداشتی، ۱۳ هزار عدد نوشابه خارجی، مواد غذایی با مارک تقلبی و انواع مواد غذایی و تشکیل ۳۵ مورد پرونده در این زمینه اعلام کرد.
پایان خبر/
منبع: tarood.ir

نظرات کاربران

فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد

آدرس پروژه

               تهران - گیلاوند - ابتدای دمادشت

            تلفن تماس:  330 330 76   
         
            برای عزیزان خارج از استان تهران و موبایل
            کد (021)    
       
            ساعت تماس: 9 الی 18


عضویت در کانال تلگرام از طریق لینک زیر:

https://telegram.me/damavandsky

موقعیت پروژه
آخرین اخبار
طراحی و توسعه وب سایت: شرکت مهندسی ره رایان پژوه | میزبانی شده در: رایان هاستینگ